اشتباهات کنکوری که افراد با آن مواجه هستند چیست؟

اشتباهات کنکوری گروه آموزشی ایماض

اگر شما یک داوطلب کنکوری هستید باید قبل از ورود کردن به این مسیر پر فراز و نشیب، از تجارب افرادی که قبل از شما آن را طی کرده اند استفاده کنید. نکات مثبت و منفی بسیار وجود دارد که آگاهی از آن ها می تواند شما را به هدف نزدیک تر کند. چه باید ها و نباید هایی برای دانش آموزان کنکوری وجود دارد؟ کدام اشتباهات باعث انحراف از مسیر می شوند؟ ما در این مطلب قصد داریم چند نمونه از اشتباهات کنکوری را متذکر شویم.

برای برقراری ارتباط بیشتر با گروه آموزشی ایماض فرم زیر را پر کنید تا از طریق مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاورین ما بطور رایگان ارتباط برقرار کنید:


  درس خواندن بدون تست زدن

  همان طور که می دانید آزمون سراسری کنکور به صورت سوالات تستی طرح می شوند. درس خواندن به روش تشریحی و حفظ کردن متن، در درک مفاهیم کمک می کند اما کافی نیست. شما برای کسب نتیجه مطلوب در کنکور سراسری، باید به حل تست های متعددی روی آورید تا با تکنیک ها تستی ترفندهای متفاوت طراحان کنکور آشنا شوید. بدون تست زدن شما عملا شانسی در کنکور نخواهید داشت.

  پس از مطالعه متن دروس و درک مفاهیم آن به سراغ کتاب های کمک آموزشی بروید و سوالات تستی همان بخش را حل کنید. تست های آزمون سراسری سال های گذشته را فراموش نکنید و به تحلیل جز به جز آن بپردازید تا با سبک طراحی سوال طراحان کنکور آشنا شوید. هر روز تعداد مشخصی تست حل کنید و در روزهای آتی به مرور آن ها بپردازید.

  راستی! یادت نره این مطلب هم بخونی: درس خواندن ،چگونه درس بخوانیم ؟

  نا امیدی در تست زدن

  از دیگر اشتباهات کنکوری که داوطلبان دارند نا امیدی از تست های نادرست می باشد. شما باید بدانید در تست های آموزشی و سنجشی، هدف یادگیری و درک مطلب در ذهن شما می باشد. زدن تست های اشتباه باعث می شود نکات مهم برای شما بلد شود و بهتر آن را یاد بگیرید. ظرفیتتان را افزایش دهید و به جای ناامید شدن از موقعیت به نحو احسن استفاده کنید. نکات مهم تست هایی که غلط زده اید را در حاشیه کتاب و یا برگه ای جدا یادداشت کنید و مرور آن را فراموش نکنید.

  اشتباهات کنکوری ایماض

  ارزیابی نکردن خود

  هر چقدر که شما یک برنامه ریزی کنکور قوی داشته باشید و مطالعه دقیق و پیوسته ای را انجام دهید اما بدون آزمون گرفتن و محک خود، متوجه میزان دانش درسی تان نخواهید شد. ارزیابی نکردن خود یکی از اشتباهات کنکوری می باشد. شما باید زمان های مشخصی را اختصاص دهید و از خود تست بگیرید. برای این کار می توانید در آزمون های آزمایشی موسسات مختلف شرکت کنید و یا تعداد معینی تست زماندار حل کنید. ایجاد شرایطی مانند محیط کنکور سراسری باعث می شود به نکات قوت و ضعف خود چه در دروس و چه در قرارگیری سر جلسه پی ببرید و به تقویت و یا حذف آن بپردازید.

  عدم آمادگی در فراز و نشیب های کنکوری

  این راهی که در پیش دارید را بسیاری از افراد رفته اند و بالا و پایین هایی نیز دارد. اعتماد به نفس داشته باشید و از ناملایمات دل زده و خسته نشوید. ممکن است در آزمون های آزمایشی نتیجه مطلوب را کسب نکنید و پیشرفتی نداشته باشید و یا مطالب درسی برای ما سخت و غیر قابل فهم باشد. اما همه این ها دلیلی بر دست کشیدن شما از درس خواندن نمی باشند. به جای پاک کردن صورت مسئله ابتدا به خود استراحت دهید و بعد به دنبال راه حل بگردید. خواهید دید که به سرعت همه چیز عوض می شود و شما به چیزی که می خواهید می رسید.

  در این مسیر در کنار افراد پر انرژی و مثبت قرار بگیرید. وجود یک مشاور حامی و با تجربه می تواند تاثیر بسزایی در شیوه تفکر شما داشته باشد. اگر خسته شده اید استراحت کنید اما متوقف نشوید.

  راستی! یادت نره این مطلب هم بخونی: انگیزه کنکور ،چجوری خودمو در دانشگاه تهران تصور کنم؟

  مقایسه خود با سایر رقبا

  از بارز ترین اشتباهات کنکوری مقایسه خود با دیگران است. شما باید خودتان را با خودتان مقایسه کنید. با خودتان رقابت کنید و از عملکرد قبلی تان پیشی بگیرید. به دوستان و اطرافیان که ادعا می کنند فلان ساعت درس خوانده اند و فلان تعداد تست زده اند توجه نکنید و بر خودتان متمرکز شوید. مقایسه کردن باعث می شود خود را دست کم بگیرید و فکر کنید از برنامه عقب هستید و یا برعکس در مواردی احساس می کنید پیشرفت خیلی خوبی نسبت به بقیه دارید و از تلاش دست بردارید.

  انتخاب چند منبع برای درس خواندن

  از اشتباهات کنکوری انتخاب چند کتاب تست مختلف برای هر درس می باشد. به جای این که خودتان را با چند کتاب مختلف درگیر کنید، یک منبع کامل و جامع انتخاب کنید. تعدد منبع باعث سردرگمی شما می شود و ممکن است در شما اضطراب ایجاد کند که نتوانسته اید کتاب را تمام کنید. از یک منبع استفاده کنید و نکات مهم آن را در حاشیه کتاب یادداشت کنید. سوالات مهم را علامت گذاری کنید و در تست های دوره ای آن ها را مرور کنید.

  اشتباهات کنکوری چیست ایماض

  نداشتن برنامه ریزی مناسب متناسب با زمان

  شما باید برای هر زمانی یک برنامه ریزی مشخص شده داشته باشید. برنامه دقیق تابستان، برنامه نیم سال اول، جمع بندی برای نیم سال اول، برنامه ریزی درسی نیم سال دوم، برنامه عید و برنامه جمع بندی دو هفته آخر. وجود یک مشاور و راهنما به نظم برنامه درسی و همین طور ذهنی شما کمک می کند. فرصت برای کنکور زیاد نیست و شما باید بهترین عملکرد و برنامه را برای آن داشته باشید. یک برنامه جامع و کامل که تمام دروس را در بر بگیرد و در مدت زمان مشخص شده ای به انجام برسد.

  عدم آشنایی با روش های مطالعه کنکوری

  روش مطالعه کنکوری برای هر درس متفاوت است. یکی از اشتباهات کنکوری ندانستن روش صحیح مطالعه و در نتیجه عدم یادگیری و نا امیدی می باشد. صرف داشتن مطالعه در ساعت های طولانی کافی نیست. زمانی که از روش درست استفاده نکنید درکی از مفاهیم درسی و ثبت آن در ذهن نخواهید داشت و فقط خستگی آن برای شما می ماند. کیفیت را فدای کمیت نکنید. برخی از دانش آموزان سعی می کنند تا در یک هفته یک کتاب را تمام کنند و بعد به سراغ کتاب بعدی بروند. برخی دیگر نیز مطالعه و تست زنی را انجام می دهند اما مرور نمی کنند و در نتیجه مطالب از ذهن فرار می کنند و نیاز به گذاشتن انرژی مجدد برای فراگیری آن ها می باشد. روش مطالعه هر درس را بیاموزید و طبق آن پیش بروید.

  ساعات کم مطالعه درسی

  کیفیت مطالعه مهم است اما کمیت آن هم اهمیت دارد. اگر زمان کمی برای درس خواندن بگذارید قطعا نمی توانید دروس را به موقع تمام کنید و از برنامه عقب می مانید.

  سخن آخر

  در مقاله اشتباهات کنکوری سعی کردیم تا چند مورد از رایج ترین اشتباهات داوطلبان را بیان کنیم. دانستن این نکات به شما کمک می کند تا باید ها و نباید ها را بدانید و آن ها را تکرار نکنید. از فرصت پیش رو استفاده کنید و تمام توانتان را برای کسب موفقیت بگذارید تا یک پایان شیرین را رقم بزنید.

  https://www.imazacademy.ir/?p=2485

  نظرات

  0 نظر در مورد اشتباهات کنکوری که افراد با آن مواجه هستند چیست؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
  پشتیبانی
  سلام دوست من
  خوشحال میشم تا به سوالاتت پاسخ بدم،جانم؟