درس خواندن ،چگونه درس بخوانیم ؟

چگونه درس بخوانیم

هر سال وقتی سال تحصیلی جدید شروع می‌شود، عده‌ای از دانش آموزان استرس می‌گیرند که این افراد از این شاکی هستند که با وجود این که در تمام طول سال ساعات زیادی را برای درس خواندن اختصاص می‌دهند، اما باز در زمان امتحان کلی درس نخوانده دارند. بعضی از دانش آموزان هم از این گله دارند که نمی‌توانند به درستی بر روی درسشان تمرکز کنند و همیشه ذهنشان درگیر مسائل حاشیه‌ای است. اما باید بدانید درس خوندن ، به یک شیوه صحیح و هوشمندانه نیاز دارد تا بتوانید به درستی مطالب را درک کنید و در زمان امتحان به مشکل برنخورید. در ادامه با ایماض همراه باشید تا به شما بگوییم، چگونه می توانید برای کنکور درس بخوانید؟

درس خواندن ایماض

ابتدا ذهنتان را آماده کنید، سپس به سراغ درس بروید

بعضی از دانش آموزان درس خواندن را یک فرصت عالی برای یادگیری می‌بینند، بعضی از آن‌ها هم فکر می‌کنند این کار یک وظیفه اجباری است. در حالی که پژوهشگران دریافتند که وقتی سراغ انجام کاری می‌روید، آن چیزی که در ذهن شما است برای انجام آن کار، بسیار مهم است و می‌تواند در تمرکز شما تاثیر گذار باشد.

پس زمانی که می‌خواهید درس بخوانید اما فکرتان مشغول بازی فوتبال است، یا مثلا با دوستتان یا خانواده درگیری داشته‌اید، به هیچ عنوان سراغ درس خوندن نروید. چرا که در این زمان شما ذهنتان درگیر مسائل دیگری است و نمی توانید مطالب درس را درک کنید. شما باید زمانی سراغ درس خواندن بروید که ذهنتان فقط معطوف به درس باشد. برای این کار راه‌های زیر را امتحان کنید:

 • وقتی ‌می‌خواهید درس بخوانید، به چیزهای مثبت مثل توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارید فکر کنید.
 • همیشه از جملات انگیزشی به جای جملات ناامیدی استفاده کنید و خودتان را دست کم نگیرید.
 • اگر دیک امتحان نتیجه‌ی خوبی نگرفتید، فکر نکنید قرار است همه‌ی امتحان‌هایتان را خراب کنید. به جای این کار بروید و مشکل را حل کنید تا در امتحان بعدی نتیجه بهتری بگیرید.
 • هیچ گاه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید، چرا که این کار فقط باعث احساس ناخوشایند در خودتان می‌شود و اتفاق دیگری نمی‌افتد.

راستی! یادت نره این مطلب هم بخونی: روش مطالعه زیست شناسی کنکور سراسری!

مکان مناسبی برای درس خواندن انتخاب کنید

بعضی از دانش آموزان مکانی را برای درس خواندن انتخاب می‌کنند که اصلا مناسب تمرکز کردن نیست و در کیفیت یادگیری آن‌ها تاثیرگذار است. مثلا دانشجویانی که در خوابگاه درس می‌خوانند ممکن است حواسشان با هم اتاقی‌هایشان پرت شود و یا به فکر تلویزیون و … باشد.

پس بهترین کار این است که شما سالن مطالعه، کتاب‌خانه و یا حالا هر گوشه خلوتی که باعث می‌شود حواس شما پرت نشود برای خود انتخاب کنید.

از مطالب مهم یادداشت برداری کنید

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید به وسیله آن مطالب درس را به خوبی یاد بگیرید، این است که از مطالب مهم یادداشت برداری کنید.

یادداشت‌های شما باید کاملا واضح وکامل باشند و به زبان خودتان نوشته باشد و سعی گنید از جزوه دیگران کپی نکنید و یا اگر این کار را گردید، دوباره به قلم خودتان برگردانید. در این صورت بهتر در ذهنتان می‌ماند. یادداشت برداری در هنگام درس خواندن باعث می‌شود در امتحانات کمک زیادی به شما شود و و در هنگام مرور قبل از امتحان فرصت کافی داشته باشید.

اگر می‌خواهید یادداشت‌هایتان در حاظه شما بماند، باید هرروز آن را مطالعه کنید. با این کار مطالب مهم از حافظه کوتاه مدت شما به حافظه بلند مدت سپرده می‌شود و دیگر نیازی به خواندن دقیق ندارید.

برای دریافت مشاوره تحصیلی تلفنی فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:


  همیشه از معلم یا استاد خود سوال بپرسید

  بعضی از محصلان وقتی در کلاس مطلبی را متوجه نمی‌شوند، ساکت می‌نشینند و سوالی نمی‌پرسند. اما به شما شدیدا توصیه می‌کنیم در همچین مواقعی به هیچ عنوان نترسید و خجالت نکشید. چرا که هیچ کس جز معلم خودتان نمی‌تواند به خوبی سوالتان را به شما توضیح دهد و شما را متوجه کند. پس بهتر است وقتی مطلبی را متوجه نشدید یا سوالی برایتان پیش آمد، آن را در گوشه‌ای از کتاب بنویسید و در اسرع وقت از استاد خود سوال کنید. این موضوع خیلی در درس خواندن و درک مطلب شما کمک می‌کند.

  راستی! یادت نره این مطلب هم بخونی: برنامه ریزی کنکور

  برای مطالعه خود برنامه ریزی کنید

  همیشه سعی کنید برای درس‌های خود، امتحانات، تکالیف و یا پرژه‌هایی که دارید، یک برنامه ریزی درسی دقیق و منسجم انجام دهید تا در زمان انجام کارها هیچ گاه دچار کمبود وقت نشوید و به همه‌ی کارهای غیردرسی خود هم برسید. برنامه شما باید به گونه طراحی شود که به تمام درس‌هایی که نیاز دارید را شامل شود و از نظر ساعتی و کیفیت مطالعه، دقیق و هوشمندانه باشد. ساعاتی را که برای درس خواندن انتخاب می‌کنید هم باید درست و دقیق باشد. مثلا برای هر یک ساعت و نیم زمانی که درس می‌خوانید،  دقیقه را به استراحت اختصاص دهید و یا در همین زمان کمی ورزش کند. این کارها باعث می‌شود شما خسته شوید و به درستی تمرکز کنید. اما بسیاری از افراد هستند که این مسئله را فراموش می‌کنند و مستقیم و متوالی بدون هیچ استراحتی مشغول درس می‌شوند اما باید بدانند این کار به شدیت کیفیت مطالعه را پایین می‌آورد.

  درس خوندن ایماض

  نقش معلم را برای خود بازی کنید و به صورت گروهی درس بخوانید

  یکی از روش‌های تاثیرگذار در درس خواندن این است که تلاش کنید چیزهایی که یاد گرفته‌اید را برای دیگران هم توضیح و آموزش دهید، مطالب بهتر و عمیق‌تر در خاطر و حافظه شما می‌ماند. شما وقتی بخواهید مطلبی را برای کسی توضیح دهید، اول باید آن را به خوبی بفهمید و درک کنید و سپس تمام مطالب را به هم دیگر ارتباط دهید و بعد آن را به دیگران منتقل کنید. برای این کار می‌توانید گروهی را تشکیل دهید و هر کدام از شما که در یکی از مطالب قوی است را مانند معلم به دیگران آموزش دهد. این کار همچنین برای همه رفع اشمال می‌شود و دیگر سوالی باقی نمی‌ماند.

  راستی! یادت نره این مطلب هم بخوین: درس خواندن برای کنکور ،برای قبولی در این مارتن چکار کنیم؟

  کلام آخر

  ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به شما روش درست درس خواندن را یاد بدهیم و به شما گوشزد کنیم در این راه باید چه نکاتی را رعایت کنید. این که برای مطالعه خود همیشه برنامه ریزی کنید و فقط زمانی که تمرکز دارید به سراغ درس بروید و همیشه برای مطالب مهم درسی یادداشت برداری کنید و از سوال پرسیدن از معلم خود خجالت نکشید. خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا از این به بعد بهتر درس بخوانید و در امتحانات خود موفق شوید.

  https://www.imazacademy.ir/?p=2441

  نظرات

  0 نظر در مورد درس خواندن ،چگونه درس بخوانیم ؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
  پشتیبانی
  سلام دوست من
  خوشحال میشم تا به سوالاتت پاسخ بدم،جانم؟