رتبه کشوری چیست؟

رتبه کشوری

وقتی که کارنامه کنکورتونو ببینید انقدر عدد و ارقام داخلش هست که واقعا نمیدانید دانشگاه‌های سراسری با کدام رتبه، شما را به عنوان دانشجو قبول می‌کنند. به همین دلیل خیلی از شماها فرق بین رتبه کشوری و رتبه استانی را نمیدانید چیست و با مشاهده کارنامه‌تان گیج می‌شوید.

در این مطلب تصمیم گرفتیم که به انواع رتبه در کارنامه کنکور بپردازیم و در یک کلام به شما بگوییم که رتبه کشوری چیست؟ با ما همراه باشید.

رتبه کشوریرتبه کشوری چیست؟

در کل ما در کارنامه کنکور سراسری چند نوع رتبه اعم از رتبه کشوری، رتبه در زیرگروه، رتبه کل در سهمیه داریم که هر کدام از این‌ها جایگاه فرد کنکوری را در بین تمامی شرکت کنندگان نشان می‌دهد. به همین دلیل خیلی‌ها فکر می‌کنند چون آزمون هماهنگ و سراسری می‌باشد پس رتبه‌ای که با آن وارد دانشگاه می‌شوند، رتبه کشوری است. ولی به کل اشتباه می‌کنند. این عدد تنها جایگاه شما را در بین کل شرکت کنندگان نشان می‌دهد و به نوعی به شما می‌گوید که چندم شدید!

مهمترین چیزی که شما باید در این کارنامه به آن اهمیت دهید، رتبه در سهمیه است. یعنی اگر می‌خواهید نتایج برنامه ریزی برای کنکور و خلاصه نویسی برای کنکور که شما این همه مدت انجام دادید را چک کنید، این رتبه را نگاه کنید.

آیا رتبه کشوری در انتخاب رشته اهمیت دارد؟

تنها چیزی که می‌توانید از این رتبه بدست آورید جایگاهتان در بین شرکت کنندگان کنکور سراسری می‌باشد و در انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری تاثیری ندارد.

مهمترین فیلتری که شما را به دانشگاه سراسری نزدیک می‌کند، رتبه در زیرگروه است، مثلا برای اینکه در رشته پزشکی قبول شوید باید رتبه در سهمیه گروه یک خود را نگاه کنید. راستی یادم رفت بگم که زیرگروه چیست! اصولا در هر گروه آموزشی یک سری رشته دانشگاهی قرار دارد که بنا به نکات مشخصی در زیرگروه‌های مختلفی قرار دارد. مثلا رشته پزشکی و دندانپزشکی در زیر گروه 1 رشته تجربی قرار دارند و رشته‌ای مانند دامپزشکی در زیرگروه 2! اینکه چه رشته‌ای در چه زیرگروهی قرار دارد و اینکه شما علاقه به کدام رشته دارید، جلسات مشاوره تحصیلی یا مشاور راهنمای شما می‌تواند کمکتان کند.

رتبه کشوری

رتبه کشوریتفاوت رتبه کشوری و رتبه در سهمیه در چیست؟

در سال‌های اخیر هیچ تفاوتی با هم ندارند! همانطور که گفته شد صرفا برای نمایش دادن جایگاه شما در بین شرکت کنندگان می‌باشد و اگر دقت هم کنید عدد رتبه کشوری دو برابرِ رتبه در سهمیه است به همین خاطر خیلی از داوطلب‌ها در نگاه اول از نتیجه آزمون متعجب می‌شوند.

البته قبل از ادغام کنکور آزاد و سراسری ، دانشگاه آزاد انتخاب رشته خود را طبق رتبه کشوری درنظر می‌‎گرفت. ولی امروزه تفاوتی در انتخاب رشته این دو دانشگاه وجود ندارد و هرچه تفاوت بین این دو رتبه وجود داشت به قبل از سال 92 برمی‌گردد!

درباره کنکور سال 1402 بیشتر بخوانید!

کلام آخر

نمیدانم که شما کارنامه خودتان را مشاهده کردید یا خیر! ولی کسانی که قبلا کنکور دادن میدانند که چی میگم، زمانی که شما کارنامه کنکورتان را دریافت می‌کنید تاخودآگاه چشمتان به رتبه کشوری برخورد می‎‌کند. همان لحظه قلبتان از کار میوفتد! چون تقریبا دو برابر با رتبه اصلی شما تفاوت دارد و واقعا هیچکسی توقع انقدر رتبه بالا را ندارد. به همین دلیل اگر رتبه واقعی شما بد شده باشد، در مقابل رتبه کشوری واقعا قابل قبول است :))

https://www.imazacademy.ir/?p=1535

نظرات

0 نظر در مورد رتبه کشوری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
پشتیبانی